Lietuvos kolegijų direktorių konferencija (LKDK) kreipėsi į valdžios institucijas, kai paaiškėjo, kad be kolegijų, politikų ir visuomenės žinios 45 proc. buvo sumažintas finansavimas jų taikomajai mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklai. Politinė atsakomybė tenka praėjusios kadencijos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkui prof. Artūrui Žukauskui. Kolegijos klausia – ar tai buvo techninė klaida, teisėkūros proceso spraga, ar sąmoningas sprendimas, siekiant silpninti kolegijų sektorių? Kad ir koks atsakymas, pasekmės aiškios: kolegijos netenka apie 35 mln. eurų, kurie buvo būtini mokslo ir inovacijų plėtrai.
2022 m. Seimas patvirtino aiškų finansavimo augimo planą kolegijoms: 2023 m. – ne mažiau kaip 10 proc., 2024 m. – 15 proc., o nuo 2025 m. – 20 proc. bazinio finansavimo turėjo būti skiriama MTEP veiklai.
2023 m. kovą tuometinis Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas prof. A. Žukauskas užregistravo Mokslo ir studijų įstatymo pataisą, kuria siekta suvienodinti mokslo (meno) daktarų atlyginimus aukštojo mokslo institucijose. Tuo pačiu buvo panaikintas ir kolegijoms taikytas augančio finansavimo modelis. Nors toks pakeitimas turėjo esminę įtaką kolegijų ateičiai, šis klausimas nebuvo derinamas nei su kolegijų bendruomene, nei iš viso aptariamas Seime. Apie tokią pataisą nežinojo nei Švietimo ir mokslo komiteto, nei Seimo nariai.
Visgi, 2023 m. gruodžio 5 d. Seimas priimdamas įstatymo pataisų pakeitimų paketą patvirtino ir vieną iš dalių, kuria buvo grįžta prie fiksuoto MTEP finansavimo modelio – 10 procentų. Kolegijų bendruomenė apie šiuos pokyčius informuota nebuvo ir jokios viešos konsultacijos su sektoriumi nevyko.
„Bandome suprasti, kaip toks sprendimas galėjo būti priimtas – ar tai sąmoningas veiksmas, ar rimta sisteminė klaida, kurios nepastebėjo nei Seimo, nei Vyriausybės politikai ar teisininkai? Bet kokiu atveju – pasekmės itin rimtos. Be tvaraus ir augančio finansavimo kolegijoms bus sudėtinga pasiekti 2028 m. ekspertiniam vertinimui reikiamų MTEP rezultatų, nuo kurių priklauso kolegijų ateitis. Gresia netgi dalies kolegijų ir jų studijų programų uždarymas“, – teigia LKDK prezidentė ir Lietuvos inžinerijos kolegijos direktorė dr. Lina Girdauskienė.
LKDK prezidentė pabrėžia, kad 2022 m. priimtos pataisos buvo ilgų politinių ir institucinių derybų rezultatas, kurį kolegijos laikė valstybės įsipareigojimu remti jų augimą MTEP srityje.
„2023 m. prof. A. Žukausko pristatytas pakeitimas šį įsipareigojimą paneigė – be konsultacijų, be poveikio vertinimo ir be diskusijos. Tai kelia klausimų dėl sprendimo skaidrumo ir politinės valios stiprinti kolegijų vaidmenį Lietuvos mokslo ir inovacijų sistemoje“, – prideda dr. L. Girdauskienė.
LKDK valdžios atstovams išsiuntė kreipimąsi dėl nepagrįstai sumažinto finansavimo MTEP veiklai. Kolegijų atstovai tikisi, kad dabartinė Vyriausybė ir Seimas įvertins situaciją objektyviai ir priims sprendimus, kurie leis atkurti 2022 m. numatytą finansavimo modelį, be kurio neįmanoma pasiekti įstatyme numatytų taikomosios MTEP veiklos rodiklių. Tvarus MTEP finansavimas, skaidrūs sprendimai ir atsakingas požiūris į kolegijų sektorių – būtinos sąlygos Lietuvai siekiant aukštojo mokslo proveržio.